NASZA HISTORIA

Uczniowski Klub Sportowy „Żagiel” Gorzów Wielkopolski powstał w październiku 2021 roku, aby kontynuować proces szkolenia dzieci i młodzieży wcześniej trenującej w innych klubach. Aby w miarę możliwości szybko rozpocząć przygodę z żeglowaniem, założyciele klubu zakupili z własnych środków 6 zestawów windsurfingowych klasy Techno 293. Na początku roku 2022 wsparli nas również nasi Przyjaciele z niemieckiego klubu żeglarskiego Regatta-Segler Neuruppin e.v. przekazując nam 6 jachtów klasy Cadet. Były to jachty starszej generacji, wycofywane przez nich z użycia, ale dla nas na wagę złota. Po lekkim liftingu i doposażeniu mogliśmy zacząć pływać na żaglówkach!Zaczęły się treningi, pierwsze klubowe regaty, letnie obozy. Równolegle zaczęły funkcjonować w klubie dwie sekcje: windsurfingowa i żeglarska. Startowaliśmy w Mistrzostwach Polski Techno 293, zorganizowaliśmy pierwsze międzynarodowe regaty z udziałem załóg z Czech i Niemiec:  I Edycja Regat - Memoriał Jeńców Oflagu II c Woldenberg. Duże powodzenie imprezy spowodowało, że regaty te stały się naszą imprezą flagową (w 2023 odbyła się II edycja z udziałem 13 załóg w klasie Cadet).Pod koniec roku 2022 dzięki wsparciu Miasta Gorzów i jego radnym (którzy nas bardzo mocno wspierają) mogliśmy zakupić do klubu 4 nowe jachty klasy Cadet. Już na nowych jachtach nasze zawodniczki Oliwia i Wiktoria zdobyły na regatach w Czechach wicemistrzostwo w Pucharze Cadeta Europy Centralnej (CECC).Rok 2023 przyniósł nam kolejne treningi, nowe dzieci – zawsze jesteśmy otwarci na dzieci i młodzież pragnącą nauczyć się żeglarstwa. Nie zawiodło nas również nasze Miasto Gorzów – dzięki wsparciu kupiliśmy juniorski zestaw windsurfingowy iQFoli i wkrótce doposażymy się w nową motorówkę asekuracyjną.Nadrzędnym celem naszych działań jest aby nasi wychowankowie pokochali żeglarstwo i wodę tak jak my. Duże znaczenie dla naszych podopiecznych powinno mieć reprezentowanie klubu, identyfikowanie się z nim i zdobywanie wiedzy tak, aby w przyszłości mogli żeglować samodzielnie nie tylko po śródlądziu ale i po morzu na różnych rodzajach jachtów, nie tylko sportowych.